Ekstrawagancka willa – Ghat House – Wille Marzeń Ep. 51
W kolejnejodsłonie cyklu pt. „Wille Marzeń” podzielę się z Wami moimi wrażeniami na temat wcale nie takiego niepozornego kawałka architektury ;] Oto przed Wami ekstrawagancka willa o dziwacznej formie, czyli Ghat House!
-
- typ budynku: dom rekreacyjny;
- lokalizacja: Cachagua, Chile;
- projekt budynku: Max Núñez Arquitectos;
- wybudowany w 2016 roku;
- powierzchnia: 340 m2;
- ilość kondygnacji: 4;
- materiał dominujący: beton, drewno, szkło.
W jaki sposób powstał tak śmiały projekt?
W architekturze regionu Valparaíso nie było nigdy na tyle charakterystycznych elementów, by określić jej typ. Max Núñez dostrzegł w tym świetną okazję i zaprojektował tam szereg domów – każdy jest wyjątkowym projektem pełnym ekstrawagancji i stylu. Jednym z nich jest właśnie Ghat House. Został on stworzony dla pary z trójką nastoletnich już dzieci – poprosili oni architekta, by po prostu zaskoczył ich ciekawą konstrukcją.
Jak myślicie, udało mu się to? ;]
Konstrukcja budynku, jego struktura, a nawet wewnętrzna organizacja zależą od warunków topograficznych tego miejsca. Na pierwszy rzut oka wygląda on, jakby składał się wyłącznie z prostych betonowych bloków, jednak niech to Was nie zmyli! Ta ekstrawagancka willa to po prostu idealna kombinacja lekkości i siły.
Odnoszę wrażenie, że pokoje wyskoczyły z ciężkiej betonowej konstrukcji tylko na chwilkę i zaraz się schowają 😛
Ekstrawagancka willa usytuowana jest na stromym zboczu, dlatego tutaj wszystko wygląda znacznie inaczej niż przy standardowych konstrukcjach. Nachylona powierzchnia dachu jest równoległa do naturalnego terenu. Podpiera go 15 betonowych kolumn o różnym kształcie i formie – ich geometria określona jest przez strukturę otoczenia. Każda z nich tworzy indywidualną całość, a krajobraz pomiędzy nimi jest zawsze zróżnicowany.
Schody to główna część całej konstrukcji, jest ich całe mnóstwo! Najbardziej spektakularne są jednak te umieszczone… na dachu, a ich wielkość jest wręcz nieproporcjonalna do reszty. Ze schodów „odstają” pokoje, które (w przeciwieństwie do surowego betonu) pokryte są elewacją z odnawialnego drewna lenga.
Nawet we wnętrzu schody wydają się być najważniejszą częścią domu – przecinają niemal każdą jego powierzchnię!
Kondygnacje budynku to ciekawa kwestia. Są cztery główne piętra, lecz struktura willi jest bardzo skomplikowana – dlatego całość wydaje się być bardzo „poplątana”.
Wszystkie piętra w pewien sposób przecinają się z powierzchnią dachu. Trzy z nich mieszczą w sobie prywatne pokoje, a w czwartym możemy znaleźć bezpośrednie przejście na dach – jednak odnosi się wrażenie, że piętra znajdują się wszędzie: obok dachu, pod nim i powyżej niego!
Otoczenie willi jest jej wadą (poprzez znaczną pochyłość terenu), ale i ogromną zaletą – w końcu to domek na plaży! Widoki wokół wprost zapierają dech w piersiach, a szklane ściany zewnętrzne domu pozwalają cieszyć się nimi 24/7. Trzeba też wspomnieć o innych walorach, np. schodach; dzięki nim zarówno mieszkańcy jak i goście mogą liczyć na porządny workout każdego dnia 😛
A Wam podoba się taka dziwaczna konstrukcja? ;]
PD pozdrawia Was piątkowym wieczorkiem! Oglądam przepiękną złotą jesień przez okno biura ;];] Mocno się inspiruję.
VN:F [1.9.22_1171]